GENERAL INFORMATION

beIN Sports MENA 11 HD beIN Sports MENA 6 HD Canal+ Sport 1 Afrique Canal+ Sport 2 Afrique ESPN Africa RugbyPass.com RSI La 2 HD (svizzera) RTS La 2 HD (Suisse) MATCh Igra / HD Twitch

ABOUT Euro Qualifying Play-offs Path D

League Article

UEFA Euro 2020 is to be held across 12 cities in 12 UEFA countries, the tournament was originally scheduled to take place from 12 June to 12 July 2020 but has bee re-arranged due to the COVID-19 pandemic across the World.

Which teams have qualified for Euro 2020?

Euro 2020 groups:
Group A: Italy, Switzerland, Turkey, Wales
Group B: Belgium, Russia, Denmark, Finland
Group C: Ukraine, Netherlands, Austria, North Macedonia
Group D: England, Croatia, Czech Republic, Scotland
Group E: Spain, Poland, Sweden, Slovakia
Group F: Germany, France, Portugal, Hungary

When is Euro 2020?
UEFA announced that the tournament will now take place from 11 June to 11 July 2021, which was confirmed on 17 June 2020.


When is the First Euro 2020 Game?
Friday 11 June Group A: Turkey vs Italy (20:00, Rome)

Who is Wales first game?
Saturday 12 June Group A: Wales vs Switzerland (14:00, Baku) Group B: Denmark vs Finland (15:00, Copenhagen) Group B: Belgium vs Russia (20:00, St Petersburg)

When is England's first Euro 2020 Game?
Sunday 13 June Group D: England vs Croatia (14:00, London) Group C: Austria vs North Macedonia (17:00, Bucharest) Group C: Netherlands vs Ukraine (20:00, Amsterdam)

When is Scotand's first Euro 2020 Game?
Monday 14 June Group D: Scotland vs Czech Republic (14:00, Glasgow) Group E: Poland vs Slovakia (17:00, Dublin) Group E: Spain vs Sweden (20:00, Bilbao)

Tuesday 15 June Group F: Hungary vs Portugal (17:00, Budapest) Group F: France vs Germany (20:00, Munich)

Wednesday 16 June Group B: Finland vs Russia (14:00, St Petersburg) Group A: Turkey vs Wales (15:00, Baku) Group A: Italy vs Switzerland (20:00, Rome)

Thursday 17 June Group C: Ukraine vs North Macedonia (14:00, Bucharest) Group B: Denmark vs Belgium (17:00, Copenhagen) Group C: Netherlands vs Austria (20:00, Amsterdam)

When do England Play Scotland?
Friday 18 June Group D: England vs Scotland (20:00, London) Group E: Sweden vs Slovakia (14:00, Dublin) Group D: Croatia vs Czech Republic (17:00, Glasgow) 

Saturday 19 June Group F: Hungary vs France (14:00, Budapest) Group F: Portugal vs Germany (17:00, Munich) Group E: Spain vs Poland (20:00, Bilbao) Sunday 20 June Group A: Italy vs Wales (15:00, Rome) Group A: Switzerland vs Turkey (17:00, Baku)

Monday 21 June Group C: North Macedonia vs Netherlands (17:00, Amsterdam) Group C: Ukraine vs Austria (17:00, Bucharest) Group B: Russia vs Denmark (20:00, Copenhagen) Group B: Finland vs Belgium (20:00, St Petersburg)

Tuesday 22 June Group D: Czech Republic vs England (20:00, London) Group D: Croatia vs Scotland (20:00, Glasgow)

Wednesday 23 June Group E: Slovakia vs Spain (17:00, Bilbao) Group E: Sweden vs Poland (17:00, Dublin) Group F: Germany vs Hungary (20:00, Munich) Group F: Portugal v France (20:00, Budapest)

When is the Knockout phase of Euro 2020? 
Round of 16 Saturday 26 June 1: 2A vs 2B (17:00, Amsterdam) 2: 1A vs 2C (20:00, London) Sunday 27 June 3: 1C vs 3D/E/F (17:00, Budapest) 4: 1B vs 3A/D/E/F (20:00, Bilbao) Monday 28 June 5: 2D vs 2E (17:00, Copenhagen) 6: 1F vs 3A/B/C (20:00, Bucharest) Tuesday 29 June 7: 1D vs 2F (17:00, Dublin) 8: 1E vs 3A/B/C/D (20:00, Glasgow)

When is the Euro 2020 Quarter-finals? 
Quarter-finals Friday 2 July QF1: Winner 6 vs Winner 5 (17:00, St Petersburg) QF2: Winner 4 vs Winner 2 (20:00, Munich) Saturday 3 July QF3: Winner 3 vs Winner 1 (17:00, Baku) QF4: Winner 8 vs Winner 7 (20:00, Rome)

When is the Euro 2020 Semi-final? 
Semi-finals Tuesday 6 July SF1: Winner QF2 vs Winner QF1 (20:00, London) Wednesday 7 July SF2: Winner QF4 vs Winner QF3 (20:00, London)

When is the final Euro 2020? 
Final Sunday 11 July Winner SF1 vs Winner SF2 (20:00, London)

International - UEFA - EURO Qualification

Euro Qualifying Play-offs Path D
# Team GP Won Draw Lost GF GA GD Points
1 North Macedonia 2 2 0 0 3 1 2 6
2 Georgia 2 1 0 1 1 1 0 3
3 Kosovo 1 0 0 1 1 2 -1 0
4 Belarus 1 0 0 1 0 1 -1 0

Top Scorers

  • 1 Benjamin KololliBenjamin Kololli

    1

  • 2 Darko VelkovskiDarko Velkovski

    1

  • 3 Florent HadergjonajFlorent Hadergjonaj

    1

  • 4 Goran PandevGoran Pandev

    1

  • 5 Tornike OkriashviliTornike Okriashvili

    1

All Players

Red Cards

  • Red Cards Not Available

All Players

Yellow Cards

  • 1 Arijan AdemiArijan Ademi

    North Macedonia 1

  • 2 Boban NikolovBoban Nikolov

    North Macedonia 1

  • 3 Egzon BejtulaiEgzon Bejtulai

    North Macedonia 1

  • 4 Ezgjan AlioskiEzgjan Alioski

    North Macedonia 1

  • 5 Giorgi KvilitaiaGiorgi Kvilitaia

    Georgia 1

  • 6 Guram KashiaGuram Kashia

    Georgia 1

  • 7 Jaba KankavaJaba Kankava

    Georgia 1

  • 8 Nika KvekveskiriNika Kvekveskiri

    Georgia 1

  • 9 Nikita NaumovNikita Naumov

    Belarus 1

  • 10 Stefan RistovskiStefan Ristovski

    North Macedonia 1

  • 11 Stole DimitrievskiStole Dimitrievski

    North Macedonia 1

  • 12 Tihomir KostadinovTihomir Kostadinov

    North Macedonia 1

  • 13 Tornike OkriashviliTornike Okriashvili

    Georgia 1

  • 14 Valeri  QazaishviliValeri Qazaishvili

    Georgia 1

All Players

Leagues

Match Previews